Lakšmī
Lakšmī
Populārākās hindu dievietes statuja redzama vai ikvienā indiešu kafejnīcā un daudzu vēdiskās kultūras cienītāju darba vietās un mājokļos.
Lakšmī ir laimes un bagātības dieve, kura palīdz sasniegt mērķi. Tas vārds cēlies no sanskrita vārda <lakshya>-mērķis, virsuzdevums. Tai ir zeltaina āda, sarkans sari. Tās stāv vai sēž lotosa ziedā. Tās četras rokas simbolizē: dharmu/pienākumu, arthu/labklājību, vēlmes/kāmu un apskaidrības iegūšanu/mokšu. (Astrologiem šie četri principi zināmi arī kā četri elementi.). Viena roka tā tur lotosa ziedu, kurs simbolizē garīgu izaugsmi, pašizziņu un atklāsmi. Viņas pārvietošanās līdzeklis ir pūce, kura simbolizē gudrību un asredzību, kad visapkārt valda tumsa. Tomēr ikonās visbiežāk redzama divu baltu ziloņu pavadībā, kas simbolizē karaliskumu un bagātību.
Mīti vēsta, ka dieve izpeldējusi lotosa zieda no okeāna, kad dievi to kūluši, lai iegūtu nemirstības dzērienu amritu (atcerēsimies, ka grieķu mītā līdzīga ir Veneras parādīšanās). Taču Šaktī (sievišķā radošā enerģija) piekritēji uzskata, ka Lakšmī ir pastāvējusi mūžīgi.
Lakšmī kopā ar Pārvatī un Sarasvati veido dieviešu trijotni(Tridevi), kura izpaužas mūžīgais radīšanas spēks. Šī trijotne ir visuma uzturētāja Višnu sieva deviņās avatārās, ieskaitot Krišnas sievu. Astrologiem šeit ir pamatīga viela pārdomām- modi, 4 stihijas, 9 planētas( vēdiskaja astroloģijā).
Vienā no avatāriem tās izpaužas kā dieva Rāmas sieva Sitā. Šis kāzu rituāls šodien tiek izmantots par pamatu visas hindu kāzās. Tādēļ ir pieņemts , ka indijā līgava tērpjas sarkanā tērpā(izņemot vienu novadu, kurā tērps ir zeltains).
Lakšmī ir ģimenes labklājības dieviete. Viņas nedēļas diena ir piektdiena (tāpat ka Venerai). Šaja dienā sievietes tai par godu cenšas ēst tikai saldumus.
Bieži tā tiek godāta ka Šrī.
Vai jums jau mājās ir Lakšmī statuja?
*Citāti no Sigmas Ankravas grāmatas <Indiešu dievi un dieves>
Atpakaļ
©Andris Račs 2010, materiālus drīkst pārpublicēt tikai ar atļauju,
ar norādi uz avotu: www.astrologos.lv